Mi történik a császármetszés után?

Szerző: Horváth Andrea szülésznő

Gyermekágyas ápolása.

A szüléshez közeledve, a terhesség utolsó harmadában célszerű átgondolni azokat a kérdéseket, amelyek a várandós kismamában és párjában a szüléssel kapcsolatban felmerülnek. Az olvasottak, hallottak, valamint saját elképzelése alapján mindenkiben él egy kép a szülésről, sajnos ez a kép többnyire riasztó, félelmet keltő. Azért, mert a tv-ben, videókban látható szülést kétségbeesett szenvedésként ábrázolják, és ez félelmet kelt minden várandósban. Valóban szörnyű lehet, ha valaki teljesen váratlanul érkezik meg egy általa még sosem látott szülészeti osztályra, szülőszobára, ahol először látott idegen emberek veszik őt körül.

Ahhoz, hogy a szülni készülő nők nyugodtan, egy kis izgalommal, de félelem nélkül éljék át életük legnagyszerűbb és legfontosabb boldogságát, tájékozottnak, felkészültnek kell lenniük. – Ebben szeretnénk segíteni, ezzel az általunk szervezett szülésfelkészítő sorozattal, amelyben bemutatjuk az osztály munkáját, illetve itt megismerhetik az ott dolgozó kolléganőket is.

A császármetszés hogyan történhet?

A profilaktikus javallatú császármetszések bevezetése előtte császármetszést csak közvetlen anyai vagy magzati életveszély esetén végeztek, manapság már egyre több profilaktikus javallat alapján végeznek császármetszést az anya vagy a magzat egészségkárosodását kockáztató szövődmények megelőzése céljából.

Profilaktikus ok lehet szemészeti, neurológia, orthopédia betegség, a haránt fekvés, az előzményben szerepelt egy vagy több császármetszés, és lehet medencevégű fekvés is.

Az ún sürgősségi, többnyire vitális javallat alapján végzett császármetszésekkel anyai vagy magzati életet mentünk. A sürgősségi császármetszés arra szolgál, hogy a szülés során kialakult anyára, magzatra károsító hatásokat megelőzzük. ilyen pl. az időelőtti lepényleválás, köldökzsinór előre esése, magzati szívműködés romlása, hegszétválás veszélye. Illetve vannak olyan szövődmények, amelyek csak a vajúdás során adódnak, elhúzódó nem haladó tágulási szak, befolyásolhatatlan fájásgyengeség.

A megindult vajúdás során a császármetszés egyetlen feltétele, hogy a magzat feje legnagyobb kerületével még a medence bemenet felett legyen, mert ha azon mér áthaladt és bejutott a medence üregébe, akkor nincs visszaút, a magzatnak hüvelyi úton kell megszületnie.

Mire készüljünk, ha tudjuk, hogy császármetszésünk lesz?

Először is lelkileg kell felkészülnünk, hogy ez mivel jár, ez egy nagy műtét, ugyan ma már rutin eljárás, de akkor is nagy hasi műtét.

Ha tervezett műtét, akkor előtte teljes körű kivizsgálás kell, 36 -37 héttől megfelelő nagy labor vizsgálat, INR, vérkép, EKG felvétel, altató orvostól jegyzőkönyv. Nőgyógyászati főorvosi lelet, UH vizsgálat, NST vizsgálat.

A főorvosi vizsgálaton kapunk időpontot a műtétre az orvostól. A műtét előtti napon kell az osztályra befeküdni, az előirt leletekkel.

Aznapi felvételi vizsgálat, UH, NST, ezt követően, könnyű ebéd, és kevés könnyen emészthető uzsonna, éjfélig bő folyadékbevitel ajánlott.

Este műtéti előkészítésként: hashajtó kúp használata, esetleges borotválás, ha ez otthon nem történt meg.

Műtét reggelén fertőtlenítő tusfürdővel kell lefürödni, felvenni a kórházi hálóinget, vénabiztosítás ->branül behelyezése történik, legalább 1000 ml infúzió lefolyatása, benne gyomorvédő, hányáscsillapító, és antibiotikum, fáslit tekerünk mindkét lábra. Ha ez megtörtént várjuk a műtős fiút.

A műtőben elmagyarázza az aneszteziológus, hogy hogyan fog történni a gerincközeli érzéstelenítés, hogyan kell ülni a szúrás alatt. Ha megtörtént az érzéstelenítés, akkor felhelyezik a katétert. A műtét alatt mindent hall a kismama, de nem lát, és nem érez semmi fájdalmat, csak húzás, vonást. Kiemelik a magzatot, megmutatják az anyukának, majd a szülésznő kiviszi az újszülött ellátóba, – ahol apuka jelenlététben ráteszik a köldökcsattot, megvizsgálja a gyermekorvos, újszülöttes nővér megfürdeti vagy csak szárazra törli, leméri, ( súly, hossz, fej és mellkas körfogat ) és felöltözteti, majd apuka megkapja az aranyórára, ( amennyiben az újszülött jó általános állapotban van).

Az anyát a műtőben ellátják, megtörténik a has zárása, előfordul hogy hasi draint vagy szívó draint helyeznek a has rétegei közé –ezt a második nap távolítják majd el.

Tiszta ágyba áthelyezik, az őrző kórterembe viszik. – ott vérnyomás, pulzus, vérzés, általános állapot ellenőrzése történik, negyed majd félóránként, óránként. Spinális érzéstelenítés miatt fontos a szájon át történő folyadékpótlás, legalább 3 l folyadékbevitele / 24 óra alatt, illetve legalább 1000 ml infúzió adása, melyben fájdalomcsillapító is van.

A folyadék az mentes víz, vagy szűrt lé, vagy tea lehet. Ne legyen szénsavas és rostos sem. Készüljünk olyan üveggel, amiből fekve tudunk inni. A műtét utáni órában már ehetnek ropit, kekszet, szőlőcukrot.

Amennyiben valamilyen okból altatásban történik a császármetszés, akkor a műtétet követően 2 órával később lehet folyadékot fogyasztani. Ilyenkor nincs érzéskiesés, már a műtőben az ébresztést követőn is adnak fájdalomcsillapítót, illetve folyamatosan igény szerint. Mivel a császáros anyukánál nem lehet aranyóra, (ezt apa kaphatja meg, ha igényli, illetve ha van apás szettje és beöltözik). Főorvos úr javaslatára és engedélyével az apa, beöltözve, lábzsákban bemehet egy fél órára az őrző kórterembe az anyához – ha nincs senki más a kórterembe, vagy ha igen akkor egy paravánnal ellátva kicsit elszeparálva egy meghitt félórát tölthetnek együtt hármasban.

Ha esetleg a baba bármilyen okból a születése után lekerül a PIC re az apa, akkor is bemehet az anyához az őrzőbe.

Az őrzőbe érve gyakori a műtét utáni remegés, reszketés, mely teljesen normális bár kicsit ijesztő jelenség, ez rövid idő alatt megszűnik. Folyamatos ellenőrzések: vérnyomásmérés, pulzusmérés, vizelet ürítésének figyelése, vérzés mennyiségének és a méh összehúzódásának ellenőrzése.

Amikor már megszűnik a zsibbadás, kezdi érezni a lábát, derekát, hasát. Hatnak a fájdalomcsillapítók is. Ha teljesen visszaállt az érzés, és tudja mozgatni lábát, meg tudja emelni a csípőjét, ágytálba lemosás, tiszta betét, bugyi felvétele következik. Legjobban a nadrágbugyit szeretjük, mert egyszerű feladni, jól nyúlik, alul jól záródik, és magasan fel lehet húzni, takarja a metszés hegét. De persze ha valaki ettől idegenkedik, nem kötelező, akkor javasolt nagy tenna betét és nagy bugyi, ami magasan felhúzható. A műtét után a sebre nyomó kötést tesznek, ami egy napig marad fent, alatta van egy vékonyabb fedőkötés, ezt nem vesszük le, amennyiben fürdésnél átázik, cseréljük. Kötéssel megy haza, majd a varratszedésnél a 7 napon ezt leveszik.

A un. nagymama bugyi későbbiekben is jó lehet még, amikor már nincs rajta fedőkötés, gyógyulóban van a seb, valószínű, hogy az eddig használt fehérnemű pont a heg széléig ér, ez által kidörzsölheti, irritálhatja a heget. Viseljenek olyat, ami a heg fölé ér.

Amennyiben kiment a zsibbadás, akkor már tud mozogni, forogni az ágyban, érdemes légző és keringést javító gyakorlatokat végezni, mély levegővétel, karok mozgatása.

Oldalra elfordulni, felhúzni a lábakat, megemelni a csípőt, lehet, hogy nagyon fáj, de, higgyék el megéri egy kicsit felkészíteni a testet az első felkelésre a hosszú fekvés után.

Általában a műtét után 6-8 órával, megtörténik az első felkeltés.

  • háton fekve a térdeket kissé felhúzzuk,
  • elfordulunk az oldalunkra,
  • alul lévő karunkkal toljuk fel magunkat
  • közben lábunkat lecsúsztatjuk az ágyról és felülünk.

Ha kicsit szédülnek, akkor egy félóra múlva újra próbálkozunk.

Jó hatással lehet a szervezetünkre fekete kávé, izotóniás sport ital, ami az izmok regenerálódását segíti és feltölt energiával.

Ha már szédülésmentesen, biztonsággal, egyedül is megy a mozgás, akkor állandó katétert kivesszük, bő folyadékbevitel ajánlott, fontos az első spontán vizeletürítés és folyamatos mobilizálás. A mozgás, séta jótékony hatással van a bélmozgásra is.

Talán mindenki az első felkeléstől tart a legjobban, valóban nehéz lesz, és fájni is fog, de ez teljesen normális így! Minden felkeléssel egyre jobb lesz, begyakorlódik az a mozdulat, ahogy a legkönnyebb felkelni. Sajnos az ágyaink elég magasak és nem állíthatóak, így aki alacsony termetű annak nehezebb a szélére ülni.

Ekkor költözünk ki az őrzőből másik kórterembe, mind a két oldalon roomingin ellátás van, a babák az anyukák mellett vannak kiságyban. Az ellátásban az újszülöttes nővérek segítségükre lesznek. Persze igény szerint rövid időre, látogatás alatt, illetve az első éjszaka be lehet adni a babát az újszülött részlegre.

A műtét napján a műtét után 6 óra múlva vérhigító injekciót kapnak, – ezt továbbiakban mindennap ugyan abban az időpontban adjuk, vagy reggel 6 illetve este 6 kor.

Fájdalomcsillapítót sz. szerint adunk, olyant, ami mellett lehet szoptatni. Lehet otthonról hozott fájdalomcsillapítót is bevenni, de ezt minden esetben kérjük jelezni, illetve megbeszélni, hogy ezt szoptatás mellett lehet e alkalmazni.

A cél az, hogy az első mellre tétel minél hamarabb történjen akár már a műtőből kijövet, de legalább az első két-három órában, – segítséggel, majd rendszeresen igény szerint szoptasson.

A műtétet követő második napon kell foglalkozni a székletrendezéssel, van akinek ez spontán megoldódik- esetleg egy kávé segítségével, ha nem akkor adunk hashajtó tablettát, ami nem drasztikus, a bevétel után kb. 5-6 órával hat.

Kérjenek nyugodtan fájdalomcsillapítót, ha fáj! ez az az alkalom, amikor félre szabad tenni a “nem veszek be feleslegesen gyógyszereket” hozzáállást. Fogadják el hát el a kórházban kínált fájdalomcsillapítót, ha úgy érzik, szükség van rá. (Ha pedig tolerálható a fájdalom, akkor nagyon az nagyon király)

Köhögés, nevetés, tüsszentés – na ezek mindegyike borzasztó fájdalmas a friss császárheggel. –csak óvatosan.

Vizesedés, elefántlábak, még azoknál is előfordul, akik a terhesség alatt nem ödémásodott, vizesedett. Először romlik a helyzet, kb. 3 napig – ez a csúcs, csak utána fog javulni. Tehát ha a műtét másnapján nem fér bele a lábfejünk a papucsba, nem kell megijedni. – ez is természetes, lassan ürülnek ki az oedémák. Előfordul, hogy az arc is szokatlanul puffadt, az is normális! A vízvisszatartás előbb romlik, és csak napokkal később kezd javulni a helyzet. Várni kell türelemmel, végezni a mobilizáló tornát, a légzőtornákat, minél kevesebbet lógatni a lábat, sétálni, amennyit lehet. A hasizmokat viszont kímélni kell: háton fekvésből semmiképp ne üljünk fel egyszerre. Forduljunk ehelyett az oldalunkra, és a karunkkal toljuk fel magunkat! 

Kb. ezeket az információkat érdemes megjegyezni, ha császármetszésre készülünk, és persze, ha nem, akkor is jó, ha tudjuk ezeket, mert B tervként mindig ott lebeghet a lehetőség.

Még egy jó tanács!! Bár kapnak egy tervezett időpontot a császármetszésre, a valóságban a baba sokszor máshogy gondolja a dolgokat. Előfordulhat, hogy hamarabb érkezik. A kórházi felszerelést időben készítsék össze, ne hagyják az utolsó pillanatra.