Felkészülés a szoptatásra Covid járvány alatt

Szerző: Szabó Boglárka szülésznő

Az anyatej pozitív hatásai:

  • Tápanyag-összetétele optimális a gyermek növekedése és fejlődése szempontjából
  • Védelmet nyújt az akut fertőző betegségekkel szemben
  • Csökkenti az allergia és a juvenilis diabétesz esélyét a nagy kockázatú gyermekeknél
  • Hosszú távon védelmet nyújt a magas vérnyomás és az elhízás kialakulása ellen
  • Azonnal fogyasztható, nincs szükség előkészületekre Forrás: szoptatásért.hu

Az anyatej összetétele

Bár megtalálható, hogy mennyi zsír, fehérje, tejcukor és milyen ásványi anyagok vannak az anyatejben, ezek az összetevők a szoptatás hónapjai alatt egy napon, de még egy szoptatáson belül is különböző mennyiségben és arányban vannak jelen. Az anyatej összetétele nem állandó, hanem mindig a baba életkorának és szükségleteinek megfelelően alakul.
A benne lévő tápanyagok mennyiségén kívül lényeges, hogy olyan formában vannak az anyatejben, amit a csecsemő emésztőrendszere fel tud dolgozni. Vastartalma például a tehéntejhez hasonlóan alacsony, ám az anyatejből ennek ötven százaléka hasznosul, míg a tehéntejből csak tíz százalék szívódik fel. Legmagasabb a tejcukortartalma, ez többek között a rendkívül gyors agyfejlődéshez szükséges. Zsírtartalmának jelentős része jól hasznosuló többszörösen telítetlen zsírsavakból tevődik össze, ami szintén az agy érésében játszik fontos szerepet. A fehérjék közül főként savófehérjéket tartalmaz, amelyek könnyen emészthetők.
Az immunanyagok, antioxidánsok, aminosavak, ásványi anyagok, vitaminok mellett az anyatejben megjelennek azok az ellenanyagok, amelyeket az anyai szervezet termel betegség esetén, így a baba egy esetleges fertőzés esetén a védelmet is megkapja a kórokozók ellen.

Forrás : https://www.babaszoba.hu/articles/baba/Mi_van_az_anyatejben?aid=20140825100748&autorefreshed=1

Az immunrendszert megalapozó cseppek

A szülés utáni első napokban termelődő sűrű kolosztrum mindig éppen csak annyi, amennyi belefér az újszülött gyomrába. Ez a kis mennyiség tápanyagokban gazdag, tömény életerő: a későbbi anyatejnél magasabb a zsírban oldódó vitamin-, fehérje- és ásványianyag-tartalma. A benne lévő koleszterin, a sárga színét adó béta-karotin, az enzimek és immunglobulinok pedig fontos szerepet játszanak a bélnyálkahártya természetes flórájának kialakulásában, támogatják az immunrendszer kiépülését, és addig is védelmet biztosítanak a kórokozókkal szemben.
Enyhén hashajtó hatású, ez segíti a magzatszurok ürülését, s így a sárgaság megszűnését. Ha vizet, cukros vizet, tápszert kap az újszülött, a kolosztrumnál értéktelenebb “táplálék” tölti ki pici gyomrát, nem adunk, hanem elveszünk tőle valamit.

Újszülött gyomormérete és pelenkák mennyisége szoptatás függvényében

Az anyatej változása

A kolosztrumhoz vagy a két héttel a szülés után termelődő anyatejhez képest vizesebbnek hat a későbbi hónapok anyateje. Nagyobb mennyiségben termelődik, és egyik fő alkotóeleme, 87% valóban víz, így a baba folyadékszükségletét is teljes mértékben fedezi ha igény szerint van szoptatva, Ezzel együtt nem “ürült ki” belőle a tápanyag, az összetevők aránya éppen megfelelő a nagyobb mennyiségű, hígabb tejben is.

Forrás: https://anyatejut.hu/segedanyagok.html
Anyatejút

Amikor mellre kerül a babát, először vizesebb, laktózban gazdag tej ürül, néhány perc szopás után zsírosabb termelődik, egy szopáson belül akár négyszeresére is emelkedhet a zsírtartalom. Nincs szoptatási időkorlát. Minden újszülött más és más.

Anyatej változása napszakon belül

Egy napon belül is változik a tej zsírtartalma: délelőtt vizesebb, délután zsírosabb. Ebből annyit tapasztalsz, hogy estére kevesebb a tejed. Valójában napközben volt több, vizesebb, estefelé kevesebb, ám zsírdúsabb termelődik. A “hiányzó mennyiség” miatt este adott kiegészítő tápszertől nem biztos, hogy átalussza az éjszakát, ilyenkor inkább tedd gyakrabban mellre, így értékes, zsírosabb tejhez jut az éjszaka előtt.

A szoptatás pozitív hatásai:

“A szoptatás több minta az anyatejes táplálás……Az anyák teje élelem; az anyák teje gyógyszer; az anyák teje jelzés.”

(Katie Hinde, evolúciós humánbiológiával foglalkozó harvardi adjunktus)
  • Jótékony hatással van az anya és a gyermek egészségére, miközben káros hatása nincs.
  • A szopó mozgás az arc, fogak és beszéd fejlődése szempontjából ideális, a mesterségesen táplált gyermekeknél gyakoribb a fogszabályozási probléma és gyakrabban van szükségük logopédiai kezelésre.
  • A váltott mellből szoptatás segíti a kéz-szem koordinációt és segíti az idegrendszer fejlődését.
  • A szoptatás jótékony hatással van az anya-gyermek kapcsolatra.
    A szoptatott gyermekek kiegyensúlyozottabbak és jobban tűrik a stresszt
  • A szoptatás csökkenti a szülés utáni vérzést, segít a várandósság előtti testsúly visszanyerésében és az első hat hónapban természetes fogamzásgátlóként hat.
  • A szoptató anyák nyugodtabbak és kevesebb stresszt élnek át, mint nem szoptató társaik. A nem szoptató anyák körében gyakoribb a postpartum depresszió

Forrás: https://szoptatasert.hu/wp-content/uploads/2018/09/miert_fontos_a_szoptatas.pdf

Együtt alvás a szoptatás segítője

A méhen belül a baba hihetetlenül sötétben van, folyamatosan 37 fokra melegített víz veszi körül, még sosem érte őt levegő vagy hidegebb hőmérséklet. Ráadásul minden, ami körülveszi őt, puha, ő maga pedig meztelen, sosem kellett pelenkát hordania vagy egy hideg kiságyban feküdnie. Amikor az anya várandós, folyamatos fizikai kapcsolatban van a magzattal, szülés után azonban a baba egyedül tölti a nappalok és éjszakák nagy részét. A méhben folyamatos tompa zajt hall, az édesanya szívverését és emésztőrendszerét. Később rengeteg különböző zajhoz kell hozzászoknia. A pocakban többnyire fejjel lefelé, a születésére felkészült pozícióban van, szülés után viszont az ideje nagy részét vízszintesen fekve kell töltenie. A várandósság alatt nem érez szagokat de a magzatvízen keresztül ízeket igen, és kibújva naponta illatok százait kell megszoknia. Végezetül: korábban soha nem érzett éhséget vagy szomjúságot, születése után azonban szinte folyamatosan meg kell küzdenie ezzel a teljesen új érzettel!

Ha a csecsemő éhes, semmi sem fogja őt megnyugtatni. Legjobb, ha igényeinek megfelelően kap enni, nem pedig napirend szerint. A kisbabák nem mindig kérnek sokat enni, néha csak szomjasak, vagy csak vigasztalásul komfortszopiznak. Ez a szopómozgás fontos, mert segíti a baba koponyacsontjainak rendeződését a születés után, valamint segít fenntartani a szoptató anya tejtermelését is. Világszerte a szülők kb. 60 %-a együtt alszik a babájával, habár az Egyesült Királyságban ez az arány alacsonyabb. A sajtóban sajnos rossz színben tüntetik fel, pedig kutatások kimutatták, hogy ha a szülők betartanak néhány biztonsági előírást, akkor nem magasabb a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) esélye, mint ha az újszülött kiságyban aludna1. Az együtt alvás a picivel fantasztikus mód arra, hogy mindenki kialudja magát éjjel. Nagy segítség lehet ebben az ágyhoz csatlakoztatott baba öböl vagy babafészek a szülők közé.
Így a szoptatás nem éjszakai nyűggé válik, hanem az éjszakai pihenést segíti elő.
Minden gyermek egyszer kiköltözik a szülői ágyból, általában akkor amikor eltűnik az ágy alól előbújó szörny. Kinek volt ilyen szörnye? Az újszülöttek jól beléjük kódolt ősi életben maradási ösztöneiknél fogva a szülés után szeretnek folyamatosan szüleikkel lenni.
Ez a kontaktus garantálja, hogy nem lesz áldozata annak a bizonyos „kardfogú tigrisnek”.
Gondoljunk csak bele? Mi miért szeretünk valaki mellett aludni? Felnőttként valakivel alszunk,de egy védtelen babától elvárjuk, hogy egyedül aludjon távol a biztonságot jelentő szülőktől, anyától akinek a szívdobbanását 9 hónapig hallgatta élete minden percben….

Forrás: Widström, A-M.,Lilja, G.,Aaltomaa-Michalias, P. , Dalhllöf, A., Lintula, M, &Nissen, E,. Newborn behaviour to locate the brest when skin-to-ski: a possible method for engling early self-regulatio, “Acta Paediatrica, (), (2010). p.79-85 Foto:stutterstock.com Copyrigt: A szoptatásért Magyar egyesület, dr Kun Judit

Aranyóra –a megismételhetetlen első órák

A méhből kibújva mindannyian az anyamell felé indulunk. Úgy érkezünk ebbe a világba, hogy tisztában vagyunk emlős mivoltunkkal, anyatej iránti igényünkkel. Ez biológiai norma. Az “aranyóra” a szülést követő első pár óra, amikor a születés nehéz és fárasztó útját végigjáró kisbaba végre megpihenhet, ellazulhat édesanyja ölelő karjaiban. A szülés közben mind az anya, mind a baba szervezetében olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek különösen éberré és figyelmessé teszik őket, és nagyban segítik a kapcsolatfelvételt, az egymásra hangolódást és a kötődést.
Az újszülött megszületése után nem sokkal tágra nyílt szemekkel néz, keresi édesanyját, és próbálja vele felvenni a kapcsolatot. Rögtön az emberi arcra fókuszál, és veleszületett reflexei egy része (pl. fogóreflex, karolóreflex) is a kapcsolatfelvételt segítik. Meg kell találnia, akihez tartozik, aki szereti és ápolja, hiszen évmilliók óta ez a záloga túlélésének. Az édesanya persze mindezt ösztönösen érzi és tudja, és kisbabája látványa, illata, érintése azonnal kiváltja belőle a gondozást, a törődést és a szeretetet. Ideális esetben baba és mama az “aranyórát” teljes zavartalanságban, bőr-bőr kontaktusban együtt töltik. Ismerkednek egymással.

A késői köldökellátás az aranyóra kapuja

Az elmúlt években az Egészségügyi Világszervezet (WHO) mellett több nemzetközi ajánlás is a késői köldökzsinór ellátást részesíti előnyben, amikor az orvosilag lehetséges.

Mi szól a késői köldökellátás mellett?
–A méhlepény a szülést követően is működik, pulzál, ezért abban az esetben, ha a leszorítással megvárják, amíg megáll benne a lüktetés, több friss vér kerül az újszülött szervezetébe. Ennek különösen koraszülöttek esetében van nagy jelentősége.
– Magasabb lesz vérük ferritin szintje, ezáltal jobb lesz a vas ellátottságuk, amely akár egyéves korig is védelmet jelenthet a vashiánnyal szemben.
– Időre születetteknél előnyt jelenthet, ha a késleltetés ideje alatt a babát a méhlepény szintje alatt tartják, ilyenkor ugyanis az újszülött lepényi véráramlása egyértelműen jobb.

A szülés egy nő életében az egyik legfontosabb pillanat. Ez az élmény akkor és ott örökre szól. Egy csoda….

A szülést megtervezni, rákészülni remek ráhangolódás és remek előkszészület, de mindig legyen egy pici zsebben ott a változás lehetetősége, méghozzá azért, hogy arra is feltudjunk készülni.

Egyszer egy várandós kismama sokhetes kórházi benttartozkodása alatt sok szülés körüli élményt, látva hallva annyit mondott: ” a szülésnél egy biztos, hogy semmi sem biztos”. Ez volt a legjobb jellemző a szülészetre.

Mindig minden egy pillanat alatt is megváltozhat és lehet ez a változás akármilyen irányú -jó szem előtt tartani, hogy ez is egy folyamat része. Lehet, hogy ez a megváltozott pillanat eredményezi azt, hogy két perc múlva a karunkba tarthatjuk a babánkat, pedig nem is így terveztük, mert kimaradt több lépés is az eredeti tervből.

A szoptatás is ilyen. Egy folyamatosan, változó helyzet az anya-baba kapcsolatában. Azt szoktam mondani, hogy az a jó a szoptatásban, hogy folyamatosan változik. Tegnap még nehezebb volt, ma pedig már pille könnyű, de hogyan is lehetne könnyű ha előtte nem tudjuk milyen a nehéz….

Az új koronavírusról COVID-19

Az új koronavírust (SARS-CoV-2) Kínában azonosították 2019 végén. Mára a világ számos országában okoz megbetegedéseket. Kezdetben 2019-nCoV (új koronavírus) névvel illették, majd az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslatára SARS-CoV-2-re keresztelték a korábbi, SARS-CoV-val (Severe Acute Respiratory Syndrome – súlyos heveny légúti tünetegyüttes vírusa) való rokonsága alapján. Az általa okozott betegséget COVID-19-nek (COVID: coronavirus disease – koronavírus okozta megbetegedés 2019) nevezik

Terjedése

A vírus leginkább cseppfertőzéssel terjed: köhögéssel, tüsszentéssel, kilégzéssel kerül a környezetbe, majd a közelben tartózkodó másik emberre. Ezen kívül a fertőzött felületek és tárgyak megérintésével a vírus a kézre kerülhet, ami aztán az archoz, szájhoz, orrhoz érintve bejuthat a szervezetbe. Egyelőre nem ismert, hogy pontosan mennyi ideig marad fertőzőképes a vírus a felületeken, annyi azonban bizonyos, hogy az egyszerű fertőtlenítőszerek is elpusztítják.

A fertőzés tünetei

Az újfajta koronavírus okozta megbetegedés leggyakrabban enyhe tünetekkel jár, láz, köhögés, légszomj, izomfájdalom és fáradékonyság jelentkezhetnek. Ritkábban súlyos kórforma alakulhat ki, ami tüdőgyulladással, heveny légzési elégtelenséggel, vagy akár szepszissel (vérmérgezés), keringési vagy több szervi elégtelenséggel járhat. Azoknál a betegeknél alakul ki gyakrabban súlyos, akár életveszélyes állapot, akik valamilyen krónikus alapbetegségben (magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség, májbetegség, légzőszervi betegség, daganatos betegség) szenvednek.

A maszk használata és fertőzés kezelési módja

A maszkok arra valók, hogy a fertőző beteg viselje, ezzel megóvva a környezetét a cseppfertőzéssel átadható kórokozóktól. A maszkok gyártása már Magyarországon is megkezdődött, azonban jelenleg az egészségügyi szolgáltatók ellátása élvez prioritást, a gyógyszertárakkal szemben.

Kezelés
Jelenleg nincs speciális kezelési módja, gyógyszere. Enyhe esetekben a panaszok csillapítása a cél, míg súlyos állapotú betegnél az immunrendszert, légzést, keringést támogató kezeléseket alkalmaznak (pl. oxigénterápia, folyadékegyensúly helyreállítása, egyéb vírusok ellen korábban kifejlesztett gyógyszerek, szükség esetén légzéstámogatás).

Mit tegyünk tünet esetén?

A leggyakoribb tünetek: a láz, a fáradtság és a száraz köhögés. Egyes betegeknél jelentkezhet izomfájdalom, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, hasmenés, légszomj, ízlelésvesztés. Ezek a tünetek általában enyhék és fokozatosan jelentkeznek. Vannak olyan fertőzöttek, akiknél nem alakul ki semmilyen tünet és nem érzik magukat betegnek.

Mit tegyünk ha betegek vagyunk?

Maradjon otthon, ne menjen közösségbe!
Kérjük, hogy ne személyesen menjen a háziorvosi rendelőbe, hanem telefonon hívja fel háziorvosát! A háziorvos telefonon fogja kikérdezni Önt ha felmerült a koronavírus fertőzés gyanúja, és
a) a tünetei enyhék, és nem tartozik a betegség szempontjából kockázati csoportba, tehát nem igényel kórházi kezelést, akkor otthoni karanténba kerül. A háziorvos értesíti az Országos Mentőszolgálatot (OMSZ) a légúti mintavétel céljából. Ennek eredményéről a háziorvos értesíti Önt.
b) a tünetei súlyosak (pl. nehézlégzés, tüdőgyulladás) és kórházi ellátást igényel, akkor a mentő az illetékes kórház infektológiai osztályára vagy járványkórházba, vagy kijelölt intézménybe szállítja Önt, ahol az elkülönítése, az ellátása és a mintavételezés megtörténik.

Várandós nőként mekkora a kockázat, hogy beteg legyek a koronavírustól?

Nagyon kevés adat áll rendelkezésre, de nagy valószínűséggel a terhes nők is ugyanolyan eséllyel kapják el a vírust, mint mások. A tünetek is az életkorinak megfelelőek, az esetek többsége enyhe-közepes tünetekkel zajlik, kis részben kórházi kezelést eredményez.

Ha várandósként megfertőződöm a koronavírussal, megnő a kockázata a vetélésnek vagy egyéb komplikációknak?

Nem áll rendelkezésre annyi adat, hogy nagy biztonsággal lehessen nyilatkozni, de eddig nem írtak le fokozott vetélésre vagy egyéb komplikációra utaló jelet. A többi koronavírus (pl. SARS) fertőzés során nem tapasztaltak magzati károsodást. A koronavírus e rokonainál a koraszülés kockázata talán kissé nőtt, de a kapcsolat itt sem direkt volt. Ha az első 12 hét alatt jelentkezik láz, akkor fontos annak csillapítása (a gyógyszerek közül a paracetamol jön szóba) és utána a fokozott figyelem a terhesgondozáson, mint minden hasonló esetben.

Mekkora a kockázata, hogy a babának átadom a vírust?

A várandósság teljes ideje alatt – függetlenül attól, hogy spontán- vagy asszisztált reprodukciós kezelést követően fogant a terhesség – bármilyen típusú vírussal való megfertőződés kockázata az átlagostól nagyobb. Az új koronavírus okozta megbetegedés terhesség alatti lefolyásának súlyosságával, annak szövődményeivel kapcsolatos adatok, jelenleg csak korlátozottan állnak rendelkezésünkre.

Beszámoltak már néhány olyan esetről, ahol igazolt COVID-19 vírusfertőzött várandós, egészséges, vírusfertőzéstől mentes újszülöttet hozott világra, de ismert olyan eset is, melyben méhen belüli magzati fertőzés került leírásra. A COVID-19 vírus méhlepényen keresztüli, magzatra történő átvitele azonban egyelőre nem bizonyított.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján úgy tűnik, hogy igazolt COVID-19 vírusfertőzött várandósok esetében, nagyobb gyakorisággal fordulhat elő idő előtti burokrepedés, illetve koraszülés.

Figyelembe kell vennünk azt is, hogy a vírusfertőzött betegek ellátása során alkalmazott bizonyos gyógyszerek a várandósság ideje alatt – magzatkárosító hatásukra való tekintettel – ellenjavalltak.

Általánosságban elmondható, hogy a terhesség kimenetelére vonatkozó adatok megnyugtatóak, viszont egyelőre csak kevés esetszám áll rendelkezésünkre, s legtöbbjük csak a harmadik trimeszterben bekövetkezett fertőzésről ad számot.

forrás:https://semmelweis.hu/asszisztaltreprodukcio/covid-protokoll/varandossag-a-covid-19-jarvany-idejen/

Vírusfertőzött vagyok. Szoptathatok?

Dr. Ornella Lincetto, Jennifer Cashin, Do Duy Long, Denise Suguitani, Nathalie Charpa

A WHO anyatejes táplálásra vonatkozó állásfoglalása a világjárvány idején.

 Ebben a pillanatban nincs arra bizonyíték, hogy veszélyes lenne újszülöttekre a vírus, a fertőzések száma ebben a korosztályban nagyon alacsony.  Az anyatejes táplálással csökkenthető a halálozási ráta, illetve további fertőzések is elkerülhetőek.

A vírus fertőzéssel szemben, azon babák halálozási rátája nagyobb, akiket nem szoptattak és legtöbb esetben élethosszig tartó krónikus betegségekben szenvednek majd.
A tudományos bizonyítékok szerint, azon az édesanyák, akik szoptatnak, sokkal kisebb eséllyel esnek át mellrákon, petefészek rákon vagy 2-es típusú diabéteszen.

Eddig még nem mutatták ki a vírust olyan anyatejben, ahol az édesanya bizonyítottan vagy vélhetően COVID pozitív volt, így ebben a pillanatban nincs arra bizonyíték, hogy a baba anyatejjel megfertőződhetne.

Ezen bizonyítékok tükrében az anyát nem szabad elszeparálni a gyermekétől, hacsak az anya állapota nem válságos! Abban az esetben, amennyiben az anya nem tudja ellátni gyermekét, egy kompetens családtagot kell bevonni a baba gondozásába, ellátásába.

A WHO álláspontja szerint biztosítani kell a mielőbbi, háborítatlan bőr-bőr kontaktust amilyen hamar csak lehet és ez a kis súllyal, betegen érkezett újszülöttekre, koraszülöttekre is vonatkozik Az édesanya és a baba maradjon együtt rooming-in ellátásban éjjel-nappal ezzel is megalapozva a szoptatás sikerét.

A használható alternatívák anyatej hiánya eseténa donor női tej illetve a tejtestvér program (wet-nursing : amikor egy másik nő szoptatja a gyermeket (HIV szűrés k9telezp ebben az esetben)  mi babánkat is és a tápszeres táplálás  legyen az utolsó opció!

Abban az esetben, ha az édesanya Covid-19 pozitív

  • gyakori kézmosás szappannal és vízzel, illetve alkoholos fertőtlenítés mielőtt megkezdheti a szoptatást
  • tüsszentés és köhögés csakis kizárólag zsebkendőbe és azt követően azonnal kézmosás
  • fertőtleníteni kell a felületeket, amelyekkel az édesanya kapcsolatba kerülhetett
  • kötelező a maszk viselése
  • továbbá a melleket, mellkast is le kell mosni/fertőtleníteni, amennyiben sokat köhög, tüsszent az Édesanya

A jelenlegi adatok szerint a vírus nem jut be az anyatejbe, a szoptatás folytatása javasolt. Cseppfertőzéssel viszont terjed a vírus, tehát nagyon fokozott higiénére van szükség, sűrű kézmosásra. Emellett maszk és kesztyű viselése javasolt. Az anya szervezete a megfertőzöttség pillanatától immunanyagokat fog előállítani. Ezek a természetes védőfaktorok (mint szinte minden betegség esetén) átjutnak az anyatejben mint egy védőoltás és ezzel a baba már sokkal könnyebben képes a betegséggel megbirkózni.

Forrás:https://www.mellettedahelyem.hu/publikaciok/hirek/biztonsagos-szoptatast-covid-19-idejen

Forrásanyakok:

  • www.szoptatásért.hu
  • www.babaszoba.hu: Mi van asz anyatejben?
  • www.melletted a helyem. hu