Szerző: Csobai Nikolett szülésznő, szonográfus
A terhesség nem csupán fizikai, hanem lelki változásokkal is jár. Ezek a változások különösen az első terhesség alatt lehetnek erősek.
A várandósság 3 fő részre (trimeszterre) van felosztva. Ebben valóban nagy eltérések vannak testi-és lelki szinten a kismamánál és magzatánál is.
Az első időszakra jellemzően az érzelmi változások nem csupán a hormonális változások következményei, nagyban múlik azon is, hogy a kismamának milyen önismerete, tapasztalatai, milyen élettörténete van. A terhesség korai szakaszában több változással is meg kell küzdeni.
Egyfelől a párkapcsolatban a kettőből három lesz, a szerelmespár családdá válik és ez még akkor is járhat nehézségekkel, ha várt babáról beszélünk. Pszichológusok úgy szoktak fogalmazni, hogy a párnak be kell engedniük maguk közé a babát, ami valakinek könnyebben, míg másnak nehezebben megy. Ez még akkor is okozhat problémát, ha a párkapcsolat egyébként kiegyensúlyozott és tervezett a terhesség. A férfi nehezebben érti meg, mi is történik az anyában. Azonban ez az időszak szorosabbá is teszi a kapcsolatot, hiszen összefonódik a közös gyermek és a közös felelősség gondolata.
Kapcsolati síkon nem csupán a párkapcsolati változások jellemzőek, hanem a kismama és az anyja kapcsolata is változik. Persze ez nem törvényszerű, de maga a helyzet különlegessége (leginkább első terhességnél) szinte kínálja annak a lehetőségét, hogy ha vannak elfojtott indulatok, kapcsolati zavarok, tabuk anya és lánya között, akkor ezek felszínre törjenek.
Az anya lánya várandóságakor a saját terhességét is újra élheti, feltörhetnek benne emlékek, a terhes kismamában pedig gyakran rég elfelejtett gyerekkori emlékek törnek a felszínre. Fontos időszak ez mindkettőjük számára és egyben egy soha vissza nem térő alkalom arra, hogy ha vannak ki nem mondott problémák, akkor ezeket megoldják, kibeszéljék és közösen készüljenek egy új korszakra.
Az első trimeszterre jellemző a tudatos és a tudattalan elmosódása: félelmek (akár a vetéléstől), furcsa álmok, emlékbetörések, gyerekkor felszakadása nagyon sokak számára jellemzővé válnak. Éppen ezért a hangulatingadozás nagyon jellemző erre az időszakra: az egyik pillanatban kitörő öröm, a másikban sírás, a racionális és az ösztönös érzékelés váltakozása, boldogság és félelem. Ennek egyáltalán nem kedveznek az első trimeszterben elvégzett fizikai vizsgálatok: a terhesség adatokká, számokká is válik, viszonyítássá, megfeleléssé, tele félelemmel, izgalommal, ami legfőképpen a magzat egészséges fejlődésével van kapcsolatban.
És természetesen a változó test is befolyásolhatja a kismama lelki, érzelmi életét.
Ebben az állapotban az anya számos dolgot átértékel: hiszen ilyenkor tudatosul benne, most már felelősséggel tartozik egy másik életért. Ez egyszerre csodálatos és nagyon ijesztő is, hiszen félre kell tenni az eddigi önző vágyakat, megváltozik a fontossági sorrend. Különösen fontos a család támogatása, mind az anya felől, mind pedig a partner felől.
A második trimesztert szokás lelki szempontból a legkönnyebb, legboldogabb, felhőtlen időszaknak nevezni. A magzat állapotáról már nagyon sok mindent tud az anya, sőt, már határozottan érzi is a jelenlétét. A baba egészségére vonatkozó félelmek eddigre már jórészt megszűnnek, hiszen az első szűrővizsgálatokon már túl van a.
Ha a küzdött bármilyen terhességi rosszulléttel, akkor ez is biztosan megszűnt már, ami komoly befolyással van az érzelmi életre is.
Párkapcsolati szinten megkezdődik az az időszak, amikor már valóban közösen élhetik meg a babavárást: a magzat mozgását már nem csak a kismama, hanem párja is érzékeli, beszélhet is a magzathoz. Teljesen látható, érzékelhető immár a jelenléte viszont ez nem csak örömöt, de például a szexuális életet tekintve sok férfiban szorongást, aggódást is kiválthat.
A külvilág számára is egyértelmű, hogy a nő gyereket vár. Előzékeny idegenekkel, gondoskodó ismeretlenekkel találkozhat a kismama, akikkel beszélgetésekbe elegyedik, gratulációkat fogad és tényleg úgy tűnhet, hogy nem csak a közvetlen környezet, de mindenki örül annak, hogy babát vár.A legtöbben ettől kivirulnak. A legtöbb kismama jól érzi magát a bőrében a második trimeszter alatt. Harmonikus, önazonos időszaknak írják le ezt a szakaszt sokan, szépnek látják magukat, büszkék gömbölyödő pocakjukra.
A harmadik trimeszterben leginkább a szülés közeledtével újulnak ki a félelmek. Ez az időszak valaminek a végét és egyben a kezdetét is jelenti.Ez az elengedés időszaka is: elengedni korábbi életünket, korábbi énünket és teljes szívvel várni és belevetni magunkat valami ismeretlenbe, újba. Ez az elengedés nem mindenki számára könnyű feladat.
A terhesség vége felé nem csupán a szülésre érdemes készülni, hanem az utána következő első időkre is: a gyermekágyra, a szoptatásra. Fontos lenne végig gondolni, hogy mi lesz a baba születése után: kitől tud, szeretne segítséget kérni és elfogadni a kismama.
A vajúdás értelmezésében a fájásokhoz való viszony is meghatározó. A vajúdás nem más, mint a szülőnő ráhangolódása arra, hogy a szülés megtörténjen vele. Mert bár a nők testében történik ez a folyamat, mégis a szülő nő éppúgy, mint a magzat egy résztvevője és nem tudatos irányítója a folyamatoknak. Maga a fájások-kontrakciók-összehúzódások ideje, intenzitása, a lélek ráhangolásában játszik kulcsfontosságú szerepet. A nő testét, lelkét harmonizálja ahhoz a nála sokkal nagyobb erőhöz, ami aztán gyermekét a világra segíti. Éppen ezért az a hozzáállás, hogy minden összehúzódást örömmel fogad egy kismama, és úgy értékel, hogy ez az, ami egy újabb lépéssel közelebb viszi őt a babájához tudja megteremteni azt az elfogadó, elengedő atmoszférát, aminek segítségével a szülés ideje rövidülni tud. A fájásokkal, az erővel való együttműködés lehetővé teszi a hormonok felszabadulása által azt, hogy a szülés egy semmihez sem hasonlítható utazás legyen akismama számára.
Mindezt összegezve megállapíthatjuk, hogy a várandósság és a szülés során a test végzi a látható folyamatokat, de a lélek végzi a nagyobb munkát!
Testi változások
Első trimeszter:
Fáradékonyság: A megnövekedett progeszteron szint miatt lehetséges. A fáradékonyság és aluszékonyság is a terhesség korai tünetei közé tartozik –kismama gyakorlatilag képes bárhol elaludni, és tíz óra alvás után is összetörten ébredni. A fáradtságon egyébként sokat segít, ha rendszeres testmozgást végzünk – hacsak az orvos mást nem mond, és sziklát mászni se most kezdjünk -, de egy szép nagy esti séta akkor is belefér.
Szédülés, fejfájás:A Terhesség alatt kb. 1 – másfél literrel több a keringő vérmennyiség. Emiatt csökken a vérnyomás, a pulzus emelkedik.
Émelygés: Az a mai napig sem tisztázott pontosan, hogy mi okozza az émelygést, az undorodást bizonyos ételektől. A háttérben valószínűleg egy védekező mechanizmus áll, amely a magzat egészségét szolgálja azáltal, hogy az anyát távol tartja a potenciálisan veszélyes táplálékoktól. Főleg a terhesség későbbi szakaszában fordulhat elő bizonyos (esetenként szokatlan) ételek megkívánása. A reggeli rosszullét a legismertebb terhességi jel, de csak kevesen tudják, hogy ez a nap bármelyik szakaszában jelentkezhet. A reggeli rosszullét azért gyakoribb, mert a gyomorsav az éjszaka során felgyűlik.
Gyomorégés:Sósav mennyiség emelkedése. Progeszteron okozza. Lazábbá válik a gyomorszáj. Ha a pocak növekedik rosszabodhat. Ne feküdjön le evés után, illetve többször kevesebbet étkezzen! Ne túl forrón! Fűszerek, füstölt árú, kávé!
Hányás: A nyelőcső záróizma kevésbé működik. Hormonális hatás. Ritkán előforduló állapot a terhességi vészes hányás, ilyenkor a gyakori, sorozatos hányások miatt a szervezet nem jut elegendő folyadékhoz, valamint tápanyaghoz, emiatt néhány napos kórházi felvétel indokolt. A terhes állapotát infúziós kezeléssel igyekeznek rendezni.
Székrekedés: Oka a progeszteron hormon miatt megváltozott emésztés, a megnövekedett vízszükséglet, a későbbiekben a méh által kifejtett nyomás a végbélre. Fogyassz magas rosttartalmú ételeket és igyál minél többet!
Emő változásai: A mellbimbó megnő, bebarnul, az erek kék hálója erősebben előtűnik. Ez a tünet lesz majd akkor is, amikor a tejtermelés beindul. A mellek megduzzadnak, fájnak, esetleg elnehezülnek. Az anyajegyek besötétednek, esetleg újabbak is keletkezhetnek.
Alhasi szúrkálódás:Ez teljesen természetes tünet – a méhszalagok nyúlását jelzi. Ha azonban görcsösen erős, meghatározott időközönként ismétlődő a fájdalom, érdemes ellátogatni az orvoshoz.
2. Trimeszter:
Fogínygyulladás: A terhesek 30-50%-nál. Genetikai hajlam! A hormonok hatással vannak a fogíny alatti mikroflórára, emiatt a baktériumok könnyebben megtelepedhetnek a fogágyban, illetve plakkok alakulhatnak ki.
Hüvelyfolyás: Elég sok nő tapasztal már a terhesség kezdetétől fokozott hüvelyi folyást. Ezzel egészen addig nincs semmi gond, míg nem szagos-bűzös, és nem színeződik el; ha mégis, úgy azonnal irány az orvos, mert ez bakteriális-gombás fertőzést jelezhet.Jó tudni, hogy a terhesség alatt az immunrendszert kicsit elnyomja a szervezet, így sajnos ebben az időszakban fokozottan érzékennyé válhat egy nő a fertőzésekre.
Ödéma:A női hormonokmegtermékenyítés pillanatától működésbe lépnek és a sejtek közötti tér egyre gazdagabb lesz vízben. A folyamat lelassítja a nyirokkeringést, amitől megváltozik az anya vízháztartása. Ez egy teljesen normális reakció. Amikor a tünetek jelentkeznek, a legtöbb kismama csökkenti az elfogyasztott folyadék mennyiségét, mivel úgy gondolja, ezáltal a vizesedés csökkenthető, megállítható. A csökkentett folyadékbevitel éppen ellenkező hatást válthat ki: a szervezet még jobban visszatartja a vizet, és fokozottabbá válik a dagadás mértéke is. Mindenképpen javasolt a napi minimum 2-3 liter folyadék elfogyasztása. Először is próbáljunk meg pihenni, kerülni a stresszt, letenni a terheket. Emelett a láb a növekvő baba súlya miatt nagyobb terhelésnek van kitéve. A pocak súlya pedig ugyancsak nyomást fejt ki a kismedencei visszerekre, így akadályozza a végtagokból a has felé visszaáramló vér útját.
Szőrzet:Bősz növekedésnek indulhat – ennek köszönhetően a haj is dúsabbá válik -, a hason pedig megjelenik a lineanigra, egy sötét vonal, ami nagyjából a köldöktől a szeméremcsontig tart.
3. Trimeszter
Ödéma:Ha az ödéma nem múlik el pihenéstől, akkor vizelet-és vérvizsgálat indokolt. Kerüljük a vízhajtókat (menta, zsálya). Ha tartósan magas a vérnyomás és a vizeletben is fehérjét mutatnak ki, akkor fennáll a terhességi toxémia veszélye, ami egyveszélyes állapot mind az anya, mind a magzat számára.
Visszér: A terhesség azért is indikálhatja a visszeresség romlását, mert a testben extra mennyiségű vér termelődik a mama és a baba támogatása, táplálása céljából. Ez természetesen plusz nyomást is jelent az erekre, különösen a láb ereire, amelyek ráadásul a gravitációval ellentétes erőt kell kifejteniük, hogy a nagy mennyiségű vért a szívbe pumpálják. Valamint az egyre kiterjedtebb méh is extra nyomást gyakorol a medence ereire, így szinte egyenes az út a domborodó, látható visszerek kialakulásához. Gyakran fájnak, viszketnek.Nem esztétikusnak érzik a kismamák. Mozgás, táplálkozás, testsúly, ruházat,cipő, vadgesztenye krém.
Aranyér:A végbél külső és belső részén is található érpárnák vénáinak visszeres átalakulása, faluk meggyengülése vezet. A folyamat kialakulásában jelentős szerepe van az életmódnak, genetikának, étkezési szokásoknak és a munkavégzés módjának is. A várandósság alatt elsősorban a növekvő méh és magzat, az érpárnára jutó fokozódó nyomás miatt az érpárna duzzanata, a keringés romlása, a vénás áramlás akadályozása alakul ki. Emellett az alhasi vérátáramlás is fokozódik, tehát alhasi vérbőség alakul ki, illetve a gyakrabban előforduló székrekedés és nehezebb székelés is rontja az aranyerességet. Nő maga a testsúly is, mely további rontó tényező.Hashajtó erélyes használata nem javasolt! Kényelmes ruházat, krémek, kenőcsök, kúpok, meleg fürdő, étkezés. Útifű magja- 2 dl vízbe 1 evőkanál, gyorsan meg kell inni, reggel este.
Viszketés: Epepangás mellékhatása?Egyelőre nem ismert, hogy pontosan mitől alakul ki, de valószínűleg az is szerepet játszik benne, hogy a terhesség alatt termelődő hormonok csökkentik a máj képességét az epe szállításában. Az epeváladék így a májban kezd felgyűlni, majd a véráramba kerül, ami a bőr alatt az idegeket stimulálja – innen a szőrnyű viszketés. Viszketés elleni krémmel, valamint zsírszegény epediétával jól kezelhető és szerencsére szülés után pár nappal magától megszűnik.
Nehézlégzés:A nehéz légzést az okozza, hogy a méh mérete megnő, nekinyomódik a rekeszizomnak és a tüdőnek. Mivel a terhesség alatt a szervezetbe több levegő jut, és többre is van szükség, a kismama légszomjat érez és ettől megijed.Ez az állapot nem tart sokáig, általában ahogy a baba egyre lejjebb száll, a légzési problémák is elmúlnak. Kritikus a 28-36. hét közötti időszak, ekkor lép fel leggyakrabban ez a tünet.Mit tehetünk? Az okot teljesen elmulasztani nem lehet, javítani azonban tudsz a helyzeten azáltal, hogy mindig egyenes háttal ülsz, állsz, kiegyensúlyozott, stresszkerülő életet élsz, és rendszeresen mozogsz. Ha éjjel is gyötör a légszomj, akkor megtámasztott háttal félig ülő helyzetben aludj, ez segíthet.
Elnehezülés, ügyetlen mozgás:Az utolsó harmadban sokan panaszkodnak egyensúlyzavarra. Nem csak a növekvő pocak miatt tolódik el a test súlypontja, hanem a relaxin nevű hormon (melynek szerepe a medenceszalagok lazítása, hogy rugalmasabbak legyenek a szülés alatt) fokozott termelődése miatt is, mely a fenéken, térden és könyökön is kifejti a hatását, lazítja a szalagokat, ízületeket. A várandós anyukák emiatt veszítik el gyakran az egyensúlyukat.
Alvászavar, álmatlanság:A terhesség végén a nők többsége legalább háromszor felébred éjszaka, kétharmaduk pedig ötször vagy még annál is többször. Ennek ellenére nagyon fontos, hogy eleget aludj ebben az időszakban. Kutatások igazolják ugyanis, hogy azok, akik átlagban 6 óránál kevesebbet töltenek alvással, jóval hosszabb vajúdásra számíthatnak, sőt 4,5-ször nagyobb esélyük van a császármetszésre is, mint azoknak, akik 7 vagy annál több órát töltenek zavartalan pihenéssel az éjszaka folyamán. Hátfájás, gyakori vizelés, horkolás, orrdugulás, nyugtalan láb szindróma.Párnázd körbe magad, masszás és meleg fürdő, helyes táblálkozás, esti séta,
Lábikragörcs:Akaratlan izommozgás. Amikor testünk nagyfokú igénybevételnek van kitéve, vagy túl sok folyadékot és ásványi anyagot veszítünk, akkor ez gyakoribb lehet. Ilyen a magnézium hiányos állapot is. Elég gyakori tünet a kismamák körében, hogy már az első trimeszterben görcsöl a láb, de ahogy a terhesség halad előre, úgy válik a panasz még fokozottabbá. Ebben a fájdalom mellett még az is kellemetlen, hogy amikor már egyébként is nyugtalanok az éjszakák a nagy pocak, az állandó pisilni járás miatt, akkor még ez a görcs is megnehezíti a pihenést. A láb izmai kifáradnak a megnövekedett testsúly miatt, illetve a növekvő méh mérete is nyomja az ereket, ettől megváltozhat a lábban való vérkeringés. Séta, bokakörzés, nyújtás,magnézium, lábbeli stb.